سنگ بری

تاریخچه سنگبری های ایران

تاریخچه اولین ماشین آلات قله بر دستگاه و کارخانه در ایران

تاریخچه سنگبری های ایران ، اولین کارخانه و ماشین دستگاه سنگبری قله بر

اولین دستگاه سنگبری در ایران در سال ۱۳۰۷ هجری شمسی همزمان با ساخت کاخ مرمر با تیغه های آهنی که با پودر و سیلیس کار می کرد و به اره گلی معروف بود در منطقه نازی آباد تهران ساخته شد. دستگاه بعدی در سال ۱۳۱۲ توسط گلداشمیت شرکت اشکودا در بازار تهران جهت احداث بانک ملی و ساختمان دادگستری راه اندازی شد.

اما اولین کارخانه سنگبری ایران در سال ۱۳۱۷ توسط کارشناسان آلمانی به سفارش آستان قدس رضوی در مشهد احداث شد که سنگ های مرقد مطهر امام رضا (ع) و بانک مرکزی تهران، بانک سپه و کاخ مرمر توسط این کارخانه تولید گردید. دستگاه قله بر این کارخانه که معروف به اره گلی بود دارای ۴۰ تیغه فولادی بود که با فاصله ۳ تا ۵ سانتی متر توسط یک بازو حرکت می کرد و از بالای تیغه ها مرتباً آب روی تیغه ها و سنگ پاشیده مید و برای برش سنگ از پودر سیلیس که توسط کارگر روی سنگ پاشیده می شد تا پودر سیلیس مابین تیغه فولادی و سنگ قرار گیرد و با فشار تیغه ها بر روی سنگ برش صورت گیرد.

تولید انبوه

تاریخچه اولین سنگبری های ایران و ماشین آلات و دستگاه های قله بر

در سال ۱۳۲۰ شرکت اشکورا و شرکای ایرانی یک کارخانه سنگبری در محله جوادیه تهران راه اندازی کردند و همزمان کارخانه نازی آباد کارخانه خود را توسعه داد و تعداد اره های سنگبری را به یازده دستگاه افزایش داد و سنگ های حرم امام حسین (ع) در کربلا و حرم حضرت علی در نجف اشرف را تولید نمودند.

در سال ۱۳۴۵ تحولی در تولید سنگ بوجود آمد و با نصب جرثقیل دروازه ای و اره سنگبری با تیغه های الماسی تولید سنگ به صورت انبوه درآمد

بازگشت به لیست

دیدگاهی در مورد “تاریخچه سنگبری های ایران

  1. آرزو علی نژاد گفت:

    این مطلب بسیار کاربردی و عالی بود ، سپاس گذارم

    1. سنگ شهر گفت:

      خوشحالیم از اینکه مورد توجه شما واقع شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.